O mojí osobě

Něco ke stažení

Články a návody

Poezie

Odkazy

ZX Spectrum v Čechách a na SlovenskuV bývalém Československu v 80-tých letech byl také velký zájem o osobní počítače, ovšem ty byly velmi těžko dostupné. Západní technologie a výpočetní technika podléhaly embargu a proto se k nám dostaly pouze náhodou. Jednou možností jak si pořídit domácí počítač byl jeho nákup v Tuzexu, který embargo obcházel dovozem z Nizozemí, ale to také bylo umožněno jen menšině populace. Jako náhradu za nedostatkové zboží bylo možné koupit pouze počítače jako byl IQ 151, PMD 85 a Didaktik Alfa. Ty sice byly s úspěchem používány na školách, ale oproti dováženým měly spoustu nevýhod, jako například nedostatek kvalitního software a periferií. To vedlo k tomu, že v roce 1988 zahájila firma Didaktik ve slovenské Skalici výrobu klonu ZX Spectra pod názvem Didaktik Gama.

Didaktik Gama nebyl pouhou kopií své předlohy, ale obsahoval nestandardních 80 kb RAM, které bylo obdobně jako u modelu ZX 128 nutné rozdělit na přepínatelné stránky (banky), a byl přidán I/O obvod 8255 pro komunikaci s periferiemi. Softwarová část byla (mírně řečeno) nepovedená, přepínání bank v dolní polovině paměťového prostoru bylo nešťastné a mělo krátké trvání.
Brzy byla proto vytvořena nová verze Didaktiku Gama, která byla vyráběna v letech 1989 až 1992. Měla vylepšený hardware, kromě VF výstupu pro připojení k televizoru měla i video výstup na připojení k monitoru a především opravené stránkování paměti (stránkovala se horní část 32 kb paměti s tím, že při přepnutí se přenášel obsah paměti nad 32 kb až po MEMTOP). Stále ovšem zůstával problém s kompatibilitou - programů používající rozšířenou paměť Gamy vzniklo pouze pár a nemohli je používat ani majitelé ZX 48 kb, ale dokonce ani majitelé 128 kb Specter.

Proto se další typ počítačů ze Skalice označovaný jako Didaktik M snažil přiblížit typům prodávaným firmou Sinclair Research - bohužel si vybrali 48 kb model a ne ZX 128, což byl opět návrat zpět. Didaktik M tedy obsahoval 16 kb ROM a 48 kb RAM, dostal nový design a bohužel také levnější obvod ULA z Ruska, který způsoboval mírnou deformaci obrazu (obraz o rozlišení 192x256 bodů se zobrazoval jako čtverec, takže místo kružnice se zobrazila elipsa). Jinak patřilo "emko" k podařeným strojům a Didaktik Skalica k němu dodával i slušné množství doplňků (disketové jednotky D40/D80, zvukovou "kartu" Melodik se zvukovým obvodem AY-8192, atd.).

Následoval Didaktik Kompakt, který se vyráběl v letech 1992 až 1994. Ten v podstatě shodný s Didaktikem M, měl pouze vylepšené výstupy a hlavně v něm byla zabudována disketovou jednotku 3 1/2", shodná s D80. Didaktik Kompakt byl posledním typem počítače ze Skalice, po něm následovala již jen snaha o přiblížení se k PC zamontováním Didaktiku Kompakt do PC skříně (tato sestava se prodávala pod jménem Didaktik Profesional) a brzy poté i ukončení výroby těchto osmibitů.

Zpět na index